Udostępnij post

Czyszczenie grilla gazowego

Grill gazowy wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji aby zapewnić wysoką jakość przygotowywanych potraw oraz sprawne działanie i sprawność techniczną na przestrzeni wielu lat użytkowania.

Pamiętajmy o czyszczeniu grilla po każdym grillowaniu. W przypadku grilla gazowego jest to bardzo prosty i szybki zabieg który pozwoli nam cieszyć się urządzeniem przez wiele lat.

Krok po kroku w jaki sposób zadbać o czystość grilla:

  1. Po zakończonym grillowaniu gdy urządzenie jest jeszcze rozgrzane zalecamy wypalić ruszt w celu pozbycia się pozostałości i tłuszczu po grillowanych potrawach. W specjalnym trybie wypalania po około 10 minutach resztki potraw i tłuszczu ulegną wypaleniu co ułatwi nam szybkie i proste wyczyszczenie rusztu
  2. Czyszczenie rozpoczynamy od rusztów żeliwnych lub stalowych (w zależności od czyszczonego modelu). Ruszta czyścimy po obu stronach szczotką ze stalowym włosiem, w przypadku rusztów dwustronnych polecamy użyć szczotki kolbowej, której kształt pozwala w łatwy sposób wyczyścić krawędzie żeberek rusztu. Do wyjmowania elementów grilla z piekarnika używamy uchwytu wielofunkcyjnego, który możemy użyć również jako skrobak do usuwania tłuszczu który przywarł do ścian piekarnika.
  3. Następnie przystępujemy do wyczyszczenia górnej półki do grillowania, powleczona jest ona spiekiem ceramicznym więc nie należy używać do jej czyszczenia ostrych narzędzi. Najlepiej wyczyścić ją szczotką ze stalowym włosiem, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń polecamy skorzystać ze środków do usuwania tłuszczu. 
  4. Kolejny krok to czyszczenie aromatyzerów, większe zanieczyszczenia możemy w pierwszej kolejności zeskrobać, następnie wyczyścić szczotką. Należy zwrócić uwagę iż aromatyzery pokryte warstwą rdzy nalotowej mogą być trudne do usunięcia przy użycie szczotki, możemy zastosować środek do usuwania nalotów rdzy. 
  5. Czyszczenie palników /wskazane skorzystanie z instrukcji obsługi/.

Po zdemontowaniu górnej listwy wyjmujemy palniki poprzez wyjęcie spinek mocujących lub odkręcenie śrub mocujących (grille z piekarnikiem z odlewu) wyjmujemy dolną część listwy spinającej oraz iskrowniki (przed wyjęciem należy je odpiąć od zapalarki pod panelem z pokrętłami lub listwy w szafce z butlą).

Przy czyszczeniu palników zwracamy uwagę aby dokładnie oczyścić porty ujścia gazu po obu stronach palnika jak również zwężki Venturiego (kanał dolotowy gazu do palnika) tu bardzo przydatny będzie zestaw narzędzi do czyszczenia palników. Przy zdjętych palnikach warto też przyjrzeć się dyszom w regulatorze, mamy do nich ułatwiony dostęp po wyjęciu palników. Przy pomocy igły lub cienkiego drucika czyścimy wylot dyszy (zdarza się że w okresie jesień – wiosna poprzez wylot do regulatora dostają się drobne owady które blokują poprawny przepływ gazu). Gdy grill posiada palnik rożna na tym etapie możemy oczyścić również i ten palnik (nie zawsze będziemy mieć jednak możliwość całkowitego wyjęcia go z urządzenia ze względu na zamontowany w nim iskrownik z przewodem wytwarzającym iskrę). W miarę możliwości czyścimy porty ujścia gazu jak i zwężkę Venturiego.

6. Kolejny etap to deflektory w dolnej części piekarnika tu podobna zasada jak w przypadku aromatyzerów. Wnętrze piekarnika odkurzamy lub czyścimy z wypalonych nieczystości szczotką. Ściany piekarnika możemy zeskrobać uchwytem wielofunkcyjnym lub drewnianym skrobakiem. Do wyczyszczenia trudnodostępnych miejsc możemy użyć szerokiej szczotki lub szczoteczki z zestwu do czyszczenia palników. 

a) Usuwamy nieczystości które pozostały w rynnie oraz tacce na tłuszcz. Najlepiej wysunąć ją z grilla i oczyścić nad koszem, np. ręcznikiem papierowym. Staramy się nie używać ostrych narzędzi aby nie uszkodzić warstwy farby proszkowej lub emalii (wyższe serie grilli), którą pokryte są te elementy. Tłuszcz w rynnie jak i w tacce powinien mieć jeszcze „luźną” konsystencję z procesu wypalania więc powinien dać się łatwo usunąć bez konieczności sięgania po ostre narzędzia. W trakcie użytkowania grilla w sezonie należy pamiętać aby regularnie czyścić rynnę oraz tackę na tłuszcz. Pozostawienie tłuszczu w tacce lub rynnie może doprowadzić do zabrudzenia wnętrza grilla oraz tarasu gdy w trakcie przemieszczania grilla tacka zsunie się z uchwytów podtrzymujących ją w szafce grilla. Należy również zwrócić uwagę aby nie wsuwać rynny z tacką do grilla tak aby tacka znajdowała się tuż nad butlą. W przypadku potrzeby wymiany butli i odłączenia reduktora będziemy mieć w tym miejscu mniej wolnej przestrzeni oraz ryzyko strącenia tacki i ubrudzenia butli i wnętrza grilla tłuszczami znajdującymi się w tacce. Rynnę należy wsuwać tak aby tacka znajdowała się po przeciwległej stronie względem butli z gazem.

b) Przystępujemy do montażu poszczególnych elementów konserwując wszystkie stalowe elementy grilla olejem jadalnym o wysokiej temperaturze spalania np. olejem rzepakowym.

Zaczynamy od deflektorów oraz iskrowników (sprawdzamy izolację przewodów) możemy też podłączyć iskrowniki do zapalarki położyć na metalowej powierzchni i sprawdzić czy iskra przeskakuje we właściwym miejscu (pomiędzy główką iskrownika „metalowy pin” a metalowym podłożem) w przypadku iskry przeskakującej gdzieś po drodze pomiędzy przewodem a zapalarką należy wymienić wadliwy iskrownik. Zakładamy dolną listwę spinającą palniki. Przed założeniem palników sprawdzamy czy na portach wylotowych po obu stronach nie pojawiły się pęknięcia które spowodowały rozwarstwienie palnika (jeżeli tak, należy wymienić taki palnik na nowy). Jeżeli mamy trudność w określeniu modelu korzystamy z informacji dostępnych na tabliczce znamionowej która najczęściej znajduje się na panelu z tyłu grilla lub na stalowej podstawie.

Po zamontowaniu palników i górnej listwy sprawdzamy poprawność działania układu zapłonowego. Sprawdzamy czy iskra z układu zapalarki przeskakuje pomiędzy główką iskrownika a listwą (iskra powinna być widoczna w okienku listwy, w przypadku braku iskry na którymś z iskrowników należy dokonać regulacji poprzez podgięcie załamania listwy tuż nad iskrownikiem (regulujemy dystans pomiędzy pinem zapalarki a listwą aby umożliwić swobodny przeskok dla iskry, dystans ten nie powinien być większy niż 4-6 mm). W przypadku grilli ze stali szlachetnej należy dbać również o elementy zewnętrzne urządzenia dokonując konserwacji stali przed degradującym działaniem kwaśnego deszczu (zwłaszcza w regionach mocno uprzemysłowionych). Do konserwacji używamy środka który zabezpieczy stal przed wodą opadową i zabrudzeniami podczas grillowania.

 Takie podejście i systematyczność pozwoli nam na długie i bezproblemowe użytkowanie grilla gazowego.