Pyszny stek wołowy z grilla
grilladm2022-05-19T05:50:42+02:00Pyszne steki wołowe z grilla.
Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie.
Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków. Naszym celem jest właśnie zatrzymanie soków w mięsie, więc nie nakłuwamy też mięsa widelcem. Przed ułożeniem na grill formujemy je ręką, delikatnie nadając kształt. Steki można też lekko ponacinać na brzegach, dzięki czemu mięso nie będzie się bardzo kurczyło. Jeśli grillujecie duży płat mięsa, natnijcie je z obu stron.
Jak uzyskać idealną kratkę na powierzchni mięsa? To proste: grillowane steki przekręcajcie tylko dwa razy: najpierw przekręćcie stek o 90 stopni a następnie przełóżcie na drugą stronę. Na powierzchni powinna być już widoczna faktura kratki.
Jak długo grillować? To zależy, jak wysmażony chcecie stek. Dużo zależy od grubości steku, jego jakości i temperatury grilla. My, kucharze, rozróżniamy aż 6 stopni wysmażenia. Są dwie sprawdzone metody na ich określenie. Pierwszy – oczywisty – to termometr ze specjalnym szpikulcem – jest dokładniejszy od przewidywanego czasu grillowania i warto taki termometr mieć pod ręką.
Stopnie wysmażenia dla polędwicy wołowej o grubości ok. 3 cm:
-
- Blue (niebieski) – mięso zupełnie surowe w środku, obsmażone krótko z obu stron, temperatura w środku mięsa 43-45 st. C;
-
- Rare (krwisty) – po przekrojeniu ścianki będą wysmażone na grubości 5 mm, temperatura w środku mięsa 48-51 st. C;
-
- Medium rare (średnio krwisty) – po przekrojeniu ścianki wysmażone do grubości ok. 10 mm, temperatura w środku mięsa 54-58 st. C;
-
- Medium (średnio wysmażony) – jeśli nie określimy wcześniej preferencji, tak właśnie powinniśmy dostać wysmażoną wołowinę. Jest różowa w środku i wypływa z niej czerwone osocze. temperatura w środku mięsa 58-62 st. C;
-
- Medium well (dobrze wysmażony) – po przekrojeniu mięso może być jeszcze delikatnie różowe, ale nie powinny z niego wypływać żadne soki. Temperatura w środku mięsa 62-68 st. C;
-
- Well done (bardzo dobrze wysmażony) – mięso jest w całości brązowe, po przekrojeniu nie wypływają z niego żadne soki. Temperatura w środku mięsa 68-71 st. C.
Drugi sposób to stara amerykańska metoda „na dłoń”. Świetnie sprawdza się w warunkach domowych.
W tym celu złącz palec wskazujący z kciukiem, tworząc „O” , a druga ręką sprawdź jędrność mięśni pod kciukiem. Następnie porównaj ją ze smażonym stekiem – jeśli stek ją przypomina, mamy gotowy stek krwisty. Zetknięcie palca środkowego i kciuka – to stek o średnim wysmażeniu; serdeczny i kciuk – to stek dobrze wysmażony. Czujecie różnicę w napięciu mięśni? Proste, prawda?
Najlepsze kawałki. To z pewnością szlachetna polędwica wołowa. Polecam wycinać z niej steki o grubości 2-5 cm. Ja najbardziej lubię takie o grubości 3 cm i wówczas obsmażam je o ok. 4 minuty z każdej strony. Alternatywnie grillujcie polędwicę w jednym kawałku, a dopiero później pokrójcie na steki.
Rostbef to najwyżej ceniony element wołowiny po filecie. Stek o grubości ok. 2 cm ma owalny kształt, w żadnym wypadku nie odcinajcie przylegającego do niego tłuszczu! New York Steak – to powszechna nazwa steku z rostbefu.
T-bone steak – fantastyczny kwałek wołowiny do grillowania, gdzie polędwica jest rozdzielona od rostbefu kością w kształcie litery T (stąd nazwa).
Z czym podawać wyśmienity stek? Idealnymi dodatkami do wołowiny są – podobnie jak w przypadku innych grillowanych mięs – chrupiące zielone sałaty: lodowa, rzymska, masłowa, lekko doprawione oliwą i sokiem z cytryny. Czasami podaję steki z grillowaną kukurydzą, którą uwielbiają moje dzieci . Pamiętajcie, że w przypadku prawdziwego steka to on jest królem stołu. A warzywa to tylko kolorowy dodatek. Spróbujcie jeszcze jednego przepisu na steki z grilla: